druk uv

Druk UV – czyli rewolucyjna metoda druku

Zapomnieliśmy już czasy, kiedy druk był możliwy tylko na ograniczonej grupie materiałów… Technologia druku UV pojawiła się zaledwie 20 lat temu, a już tak mocno zakorzeniła się w naszym życiu. Do czego wykorzystywany jest druk UV? Z pomocą tej technologii możliwe jest drukowanie obrazów o najwyższej jakości na niemal każdej powierzchni. Coraz mniej osób pyta o możliwość druku offsetowego, preferując jasny druk cyfrowy.

Jak działa druk UV?

Druk UV – link opiera się na wykorzystaniu atramentów utwardzanych promieniami UV. Dzięki temu obrazy mogą być drukowane na papierze, tkaninie, szkle, plastiku, a nawet drewnie. Spośród urządzeń wykorzystywanych w tej technologii nadal stosuje się drukarki atramentowe, ale tym razem tusz nie wnika w głąb materiałów, lecz pozostaje cienką i bardzo wytrzymałą warstwą na powierzchni. Tusz jest utwardzany poprzez naświetlanie obrazu lampą UV. Przed drukowaniem powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona z brudu i tłuszczu, w przeciwnym razie obraz straci swoją wytrzymałość i trwałość.

Pierwsze drukarki, w których stosowano atramenty utwardzane, opierały się na wykorzystaniu specjalnych lamp. Technologia ta została jednak szybko wyparta przez diody LED, które wytwarzają wiązki w tym samym zakresie widma. Dzięki temu żywotność urządzeń przed wymianą systemu oświetleniowego wzrosła do 100 tysięcy godzin zamiast dotychczasowych półtora tysiąca. Wyobraź sobie, o ile tańsza stała się produkcja wielkoformatowych materiałów reklamowych dzięki nowej technologii! Szybkość przygotowania nakładu wzrosła, a druk UV stał się integralną częścią życia każdej dużej i średniej drukarni.

Rodzaje urządzeń do druku UV

Jak wspomnieliśmy wcześniej, technologia druku UV nie jest możliwa bez użycia drukarek UV. Istnieją jednak różne rodzaje tego typu urządzeń, przeznaczone do różnych rodzajów materiałów, a więc i do różnych celów. Tak więc, rodzaje drukarek UV:

Roll-to-roll

Najbardziej znana i prosta technologia stosowana do produkcji materiałów typu roll-to-roll, co wynika już z samej nazwy. Drukowany jest na tkaninach podświetlanych, banerowych, foliach siatkowych i oczywiście na papierze. Ze względu na prostotę technologii, posiada również konkurencję w postaci ploterów (solwentowych i eko-solwentowych).

Flatbed (do druku sztywnych przedmiotów)

Ze względu na swoje przeznaczenie można je przeciwstawić poprzedniemu typowi, ponieważ podstawą technologii jest druk produktów promocyjnych na arkuszach (płytach) z materiałów: plastik, tektura piankowa, tektura falista, szkło, drewno.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij