Duży tatuaż to dużo pielęgnacji? Niekoniecznie! Poznaj dobre sposoby i niezbędne kosmetyki

Niektórzy preferuje niewielkie tatuaże, a inni wręcz przeciwnie uważają, że jeśli robić tatuaż to tylko imponujący, a nie symboliczny. Czy w przypadku takich tatuaży trzeba więcej się napracować nie tylko jeśli chodzi o wykonanie, ale i pielęgnację? Poznajcie, w jaki sposób dbać o dużą dziarę i jakie kosmetyki będą w tym przypadku niezbędne.

Po pierwsze: pielęgnacja tuż po wykonaniu. O czym należy pamiętać?

Niezależnie czy tatuaż jest mikroskopijnej wielkości czy jest bardzo duży kluczowe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja tuż po wykonaniu. Należy bardzo często zmieniać opatrunki i przemywać ranę, bo przynajmniej w okresie tygodnia, a nawet dwóch tatuaży jest po prostu raną, którą trzeba właściwie opatrywać. W końcu przerwana zostaje ciągłość skóry, a ponadto tusz zostaje wprowadzony do skóry właściwej, w związku z tym organizm broni się przed nim jak przed ciałem obcym. Pojawia się nie tylko krew, ale i ropa i dopiero po pewnym czasie skóra zaczyna się goić. Gdyby tatuaż obejmował w dużej mierze jedynie naskórek, to po kilku miesiącach niewiele by z niego pozostało, a to na skutek naturalnych procesów złuszczania. Stąd etap gojenia trzeba po prostu przejść jak najczęściej oczyszczając skórę, tak by nie wdało się zakażenie. Niezbędne jest stosowanie mydeł lub żeli antybakteryjnych do tatuażu oraz mycie tatuażu letnią wodą. Należy zrezygnować z gorących kąpieli, bo one powodują intensywniejsze złuszczanie, ale i podrażnienie skóry. Po umyciu duży tatuaż trzeba osuszyć i tu najlepiej sprawdzają się ręczniki papierowe bezpyłowe. Potem można już nałożyć maść lub krem do tatuażu przyspieszający gojenie, wcierając delikatnie niewielką warstwą i nałożyć opatrunek, czyli paroprzepuszczalną i wodoodporną folię do tatuażu. Proces ten należy powtarzać co 2-3 godziny przez pierwsze 3 dni gojenia, ale później również należy myć miejsce gojenia często.

Po drugie: nawilżaj nie tylko w czasie procesu gojenia, a przedłużysz trwałość kolorów

Bez wątpienia poza oczyszczaniem kluczowe znaczenie dla dobrego wygojenia tatuażu ma nawilżanie. Zresztą należy sięgać po kremy do tatuażu także wtedy, gdy jest on już wygojony. Najtrudniejszym etapem w okresie rekonwalescencji po wykonaniu tatuażu jest pojawienie się strupków. W przypadku dużego tatuażu może być ich całkiem sporo i mogą stworzyć swoistą skorupę. Tutaj istnieje pokusa, by zdrapać strupki. Często tak robimy przy wszelkich skaleczeniach, chcąc się ich pozbyć. Jednak w przypadku tatuażu absolutnie nie możemy tak postępować, bo razem ze strupkiem możemy pozbyć się części pigmentu. Należy więc poczekać aż strupki same odpadną, bo stanie się tak po krótkim czasie. W procesie tym może pomóc delikatne wcieranie w skórę kremu do tatuażu. Dodatkowa porcja nawilżenia przyspiesza regenerację, a także pozbywanie się zrogowaciałego naskórka czy właśnie skrzepów na powierzchni skóry w postaci strupków.

Po trzecie: pamiętaj o tym, czego musisz unikać w czasie procesu gojenia

Bez względu na wielkość tatuażu proces gojenia jest żmudny, trzeba jednak przyznać, że większy tatuaż to większa rana i trzeba tutaj uzbroić się w cierpliwość. Na pewno jeśli postępuje się według zaleceń, skóra regeneruje się szybciej. Warto stronić od alkoholu rozrzedzającego krew. Należy także zrezygnować z podrażniającej skórę chlorowanej wody i powodującej nadmierne pocenie i usuwanie wody z organizmu sauny. Ochrona tatuażu przed promieniowaniem UV, czy lampami UV jest także bardzo istotna. Alkohol rozrzedza krew i może spowodować nawet rozmycie pigmentów, a tym samym częściowe zniszczenie dzieła tatuażysty. W przypadku dużego tatuażu trzeba zadbać o każdy detal, gdyż szczegóły jeszcze bardziej rzucają się w oczy.

Po czwarte: dbaj o jakość kolorów i uzupełniaj tatuaż o różne elementy krok po kroku

Duży tatuaż w eksponowanym miejscu wymaga stałej ochrony przeciwsłonecznej. Nie tylko latem działa szkodliwe promieniowanie UV, zatem należy nawilżać tatuaż kremem z filtrem nawet w zimie, gdy jest narażony na bezpośrednią ekspozycję na słońce. Tutaj konieczne jest zastosowanie produktu UV 50+, gwarantującego ochronę na cały aktywny dzień. Dzięki temu nawet jeśli wybierzesz się na nasłoneczniony stok w jednym z kurortów (gdzie wiele osób korzysta z możliwości opalania zimą) i odsłonisz swój tatuaż na nadgarstku czy szyi, będzie chroniony przed blaknięciem.

Pamiętaj duży tatuaż to tyle samo pracy przy pielęgnacji. Postępowanie jest identyczne, z tą różnicą, że trzeba zająć się większym obszarem skóry.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij