Jak uchronić firmę przed phishingiem?
W sieci czyha na nas wiele zagrożeń, którym można ulec choćby poprzez nieuwagę czy też nieostrożność. A to może spowodować wyciek danych nie tylko Waszych, ale też choćby danych Waszych klientów. Niewątpliwie, gdyby doszło do wycieku danych bardzo negatywnie wpłynęłoby to na wizerunek Waszej firmy. Dlatego też czas wprowadzić odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Dziś skupimy się na tym, jak uchronić swoją firmę przed phishingiem.
Phishing – co warto wiedzieć?
Ataki w Internecie zdarzają się naprawdę często i niestety też łatwo zostać ich ofiarą. Bardzo popularną metodą, która jest wykorzystywana na szeroką skalę są ataki phishingowe. Czym jest phishing? Trzeba wiedzieć, że polega na podszywaniu się pod obdarzoną zaufaniem firmę np. w celu wyłudzenia poufnych danych. Tutaj możemy Wam przytoczyć raport firmy Kaspersky. Otóż wyobraźcie sobie, że niemal co 10 obywatel Polski uległ phishingowi. Co ciekawe ta metoda jest naprawdę prosta, a przy tym bardzo skuteczna. Każdego dnia oszuści wyłudzają duże ilość numerów choćby kart kredytowych, ale też loginów i haseł do bankowości internetowej. Przez to, że przestępcy podszywają się choćby pod banki, urzędy czy też instytucje finansowe można dać się nabrać. Celem takiego ataku, jak można się domyślić, jest oczywiście kradzież środków z konta czy dostępu do płatnych usług. Możecie też utracić dane. Jedno jest pewne, jeżeli będziecie ofiarę tej metody, możecie utracić nie tylko środki firmowe, ale też renomę i zaufanie klientów.
Phishing – jak działają oszuści?
Można pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie ataki phishingowe są do siebie niezwykle podobne. Występuje jedna wspólna cecha. Jest nią wykorzystanie czynnika ludzkiego. Do tego przestępcy stosują socjotechnikę i metodę manipulacji. Przestępstwo jest tak przygotowane, że niestety chwila nieuwagi może sprawić, że zostaniecie jego ofiarą. A wtedy możecie stracić nie tylko dane, ale też wszystkie środki finansowe. Pamiętajcie też, że oszuści są bardzo wiarygodni, a przy tym kreatywni. Jest wiele przykładów phishingu. Przestępcy mogą rozsyłać fałszywe maile z informacją o konieczności pilnego zalogowania się na swoje konto bankowe. Gdy niczego nieświadoma ofiara klika w znajdujący się link, następuje przekierowanie na fałszywą stronę danego banku po to, aby przechwycić dane ofiary. Jednocześnie fałszywe strony są perfekcyjnie przygotowane i można nie doszukać się różnicy. A potem idzie już bardzo szybko, a więc ofiara wprowadza swoje dane na stronie, podając swój login oraz hasło i pozostawia już swoje dane złodziejom.
Jak bronić się przed phishingiem?
Przede wszystkim należy przeszkolić pracowników z zagrożeń jakie występują w sieci. Warto zdecydować się na outsourcing we Wrocławiu. Macie wtedy pewność, że profesjonaliści skutecznie przeprowadzą szkolenia, ale też zadbają o zabezpieczenie Waszego sprzętu. Do tego należy pamiętać, by zachować maksymalną ostrożność. Trzeba też wprowadzić dobre nawyki w sieci. A więc nigdy nie klikać w podejrzane linki czy też pliki. Należy zbadać wiarygodność danej wiadomości. Jak to zrobić? Wystarczy tylko zadzwonić do np. banku. Jednocześnie pamiętajcie, że takie instytucje finansowe nie wysyłają do klientów linków do logowania. Pamiętajcie też, że nadawca, czyli przestępca będzie stosować różne socjotechniki, zatem ostrożność i ograniczone zaufanie są tutaj niezbędne. Do tego też cyberprzestępcy dbają o realistyczny wygląd swoich stron. Jednocześnie zielona kłódka obok adresu nie gwarantuje, że jesteście bezpieczni. Co oznacza taki protokół? Otóż oznacza jedynie, że dane między Wami a daną stroną internetową są bezpiecznie transmitowane. Oczywiście nie odnosi się to do samej strony internetowej.
Wniosek może być tylko jeden
Nie ma skutecznej metody, która uchroni Was przed atakami cyberprzestępców. Pewne jest to, że trzeba zachować maksymalny poziom ostrożności i jednocześnie zainwestować w przeszkolenie pracowników. Do tego trzeba też zainwestować w dobry antywirus , zaś na e-mailu ustawić filtry antyspamowe. Oczywiście niezbędne jest też regularne aktualizowanie oprogramowania.