Jak wybrać kamper? Jakie wyposażenie jest konieczne, by cieszyć się maksymalnym komfortem?

Wybór kampera może być podyktowany względami estetycznymi, ale niezwykle istotną rolę pełnią względy praktyczne. Warto zatem dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy wyborze kampera i jakie wyposażenie jest konieczne, by móc cieszyć się komfortem w czasie każdej podróży.

Jakie parametry są ważne przy wyborze kampera?

Jest kilka istotnych parametrów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kampera. Po pierwsze jest to dopuszczalna masa całkowita. Są kampery, które ważą 3,5 t, są i takie, które z wyposażeniem ważą nawet 7 t. Zatem decydując się, czy to na wypożyczenie, czy zakup kampera, trzeba pamiętać, że posiadając prawo jazdy kat. B można wybrać tylko te kampery, które ważą wraz z wyposażeniem do 3, 5 t. Zdarza się, że z dodatkowym wyposażeniem mogą przekraczać tę wagę, a wtedy konieczne jest już posiadanie prawo jazdy kat. C1 lub C. Istotne znaczenie ma także maksymalna ładowność, która nie może zostać przekroczona. Kamper może być bezpiecznie i zgodnie z prawem prowadzony, jeśli przestrzega się limitów. W przypadku przekroczenia DMC i kolizji niestety nie można liczyć na wypłatę pieniędzy z ubezpieczenia. Ponadto trzeba liczyć się z karami. Oczywiście musisz sprawdzić ile miejsc do spania gwarantuje dany model kampera, aby znalazło się miejsce dla każdego. Bardzo często przednie fotele są nie tylko obracane, ale również składane. Dzięki temu jest więcej miejsca na łóżko opuszczane spod sufitu.

Rodzaje kamperów i ich wady i zalety

Jest bardzo wiele rodzajów kamperów. Wśród nich można wybrać kamper typu alkowa z miejscem do snu nad kabiną kierowcy. Taki kamper jest wyższy od innych modeli, co może być problemem w przypadku niektórych tras. Ze względu na położenie łóżka, fotele w tym modelu się nie odwracają i część mieszkalna przez to jest mniej funkcjonalna. Półintegra to najpopularniejsze rodzaje kamperów. Jednak w ich przypadku także nie obyło się bez wad, bo po opuszczeniu łóżka jest naprawdę mało miejsca wewnątrz, a nawet często nie można otworzyć drzwi bocznych. Nierzadko są długie, dlatego też trudne w prowadzeniu. Lepszym, ale droższym wyborem jest Integra, gdzie fotele są składane, w związku z tym łóżko także znajduje się bardziej z przodu i nie ogranicza funkcjonalności kampera. Camper Van to propozycja dla tych, którzy szukają kampera dla czterech osób, który jest bardziej zwrotny i szybciej sunie po autostradach. Posiada rozkładane łóżko na dachu, przez to przestrzeni wewnątrz jest więcej. Kamper typu Kalifornia także ma łóżko na dachu. Po złożeniu wygląda jak zwykły van i może być użytkowany na co dzień. Brak łazienki jest tu minusem. Są także kampery na bazie pick-upów, a także samochody wyprawowe, które najlepiej sprawdzają się w trudnych terenowych warunkach, gdyż są zwrotne i niezawodne. Są to zwykle duże kampery w przypadku których konieczne będzie posiadanie prawo jazdy kat. C1 lub C.

Podstawowe i dodatkowe wyposażenie kampera, czyli jak zadbać o komfort

Nie możemy nie wspomnieć o wyposażeniu, wszak ono w czasie długiej podróży pełni kluczową rolę. Doskonale sprawdza się prysznic, który nie powinien być przesłonięty folią, a obudową, bo tak jest bardziej higieniczne. Przyda się także składana umywalka i sedes. Dzięki temu łazienka jest funkcjonalna i mieści się na małej przestrzeni. Stolik do spożywana posiłków, a także lodówka to prawdziwe must have. Nie może zabraknąć kuchenki gazowej do przygotowywania pysznych posiłków. W lepszej jakości kamperach na wyposażeniu są także ekspresy do kawy, zmywarki czy kuchenki mikrofalowe. Na pewno bojler do kampera także się sprawdzi, bo dzięki temu ma się ciepłą wodę. Można zdecydować się na model 3 litrowy lub 15 litrowy. Ten pierwszy będzie odpowiedni dla dwóch osób, a drugi sprawdzi się na kamperowanie w większym gronie.

Dostęp do prądu bez większych ograniczeń

Istotne znaczenie ma także niemal nieograniczony dostęp do prądu. Nowoczesne kampery są wyposażone w stacje indukcyjne do ładowania smartfonów czy tabletów. Jednak aby prąd mógł płynąć i zasilać wszystkie sprzęty, a przy okazji, by można było oszczędzić akumulator, większość kamperów obecnie wyposażanych jest w panele fotowoltaiczne. Dzięki temu bez problemu przygotujesz vlogi z podróży, a następnie podzielisz się nimi w sieci. Oczywiście konieczny będzie dostęp do Internetu, a z tym bywa różnie, choć w Europie czy rozwiniętych krajach Azji raczej nie będziesz mieć z tym problemu. Bez wątpienia mini elektrownia wspomoże także działanie bojlera kamperowego.

Zwracając uwagę na powyższe kwestie na pewno znajdziesz odpowiedni kamper. Nie zapomnij o tym, że przy wypożyczeniu oprócz opłaty za nie musisz uiścić także opłatę za serwis, czy kaucję.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij