Ogród na bazie kontrastu, czyli połącz vintage z nowoczesnością

Bardzo efektownie będzie się prezentował ogród na bazie kontrastu. Proponujemy połączenie vintage z nowoczesnością. Jak może prezentować się taki ogród? Można postawić na tradycyjne gatunki kwiatów, które można było zobaczyć w ogrodach jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, a także nowoczesną architekturę ogrodową. Zatem w jaki sposób stworzyć ogród na bazie kontrastu?

Po pierwsze: zaplanuj w aranżacji wysokie drzewa, a także niewielkie karłowate odmiany

Ogród w stylu vintage pełen jest elementów drewnianych czy tradycyjnych nasadzeń. Chcąc połączyć ten styl z nowoczesnością, warto postawić na wysokie sosny, modrzewie i świerki i połączyć je z niewielkimi karłowymi odmianami iglaków, sadzonymi w doniczkach. Te ostatnie będą elementem nowoczesności. Można wybrać doniczki drewniane, co połączy nowsze formy nasadzeń z tradycyjnymi akcesoriami do sadzenia. Wśród karłowych iglaków można wybrać chociażby cyprysiki, które wyrastają niewielkie.

Po drugie: postaw na tradycyjne rośliny pnące takie jak bluszcz i róże

W ogrodzie, który stworzony jest na bazie kontrastu sprawdzą się również rośliny pnące. Jak wiadomo bluszcz mocno czepia się tynku i może go uszkodzić, dlatego lepszym wyborem będzie posadzenie go przy murku albo postawienie pergoli. Warto wybrać więcej niż jedną pergolę i postawić je z obu stron tarasu, dzięki temu będą tworzyły swego rodzaju zacienienie. Pośrodku nich staną oczywiście meble ogrodowe. Róże pnące sadzimy 30-50 cm od podpory. Kraty powinny być od nich oddalone o co najmniej 8 cm. Dzięki temu można im zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Róże pnące należy podlewać zawsze w okresie suszy, uważając, by nie podlać liści, bo są one podatne na choroby grzybowe. Podlewa się zatem jedynie od dołu. Róże nawozimy przy użyciu nawozów organicznych. Potrzebne jest również ich przycinanie. Trzeba pamiętać, że stanowisko dla nich musi być słoneczne. A co z bluszczem? Należy go podlewać, ale maksymalnie dwa razy w tygodniu, gdyż nie lubi zbyt dużo wody. Trzeba za to regularnie go przycinać, podobnie jak róże, aby wytwarzał silniejsze pędy. Zielony bluszcz stanowi udany kontrast dla róż pnących.

Po trzecie: wybierz meble ogrodowe z technorattanu, który jest odporny na czynniki zewnętrzne

Elementem nowoczesnym w ogrodzie łączącym vintage z nowymi trendami mogą być meble ogrodowe. Świetnie sprawdzą się te wykonane z technorattanu. Jest to materiał niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto włókno jest też odporne na wodę i promieniowanie UV. Zatem takie meble mogą świetnie się prezentować przez naprawdę wiele lat. Można wybrać np. niewielką ławeczkę, dwa fotele i stolik. Istotne znaczenie ma tutaj rodzaj plecionki. W przypadku nawiązania do stylu vintage warto wybrać tę, która najlepiej imituje naturalne włókno rattanowe.

Po czwarte: Wybierz kontrastujące barwy kwiatów o różnej formie – tulipany i czosnki ozdobne dobrze się sprawdzą

Warto wspomnieć więcej o kwiatach. Już wiemy, że przy komplecie wypoczynkowym może się znaleźć pergola z różami i bluszczem. Z kolei na rabatach można posadzić kontrastujące ze sobą kwiaty, np. tulipany i czosnki ozdobne. Warto wybrać np. białe i fioletowe, które świetnie będą się ze sobą komponować. Doskonałej jakości kwiaty i sadzonki oferuje sklep ogrodniczy – kliknij link i przekonaj się jak duży wybór znajdziesz. Warto podkreślić, że tulipany i czosnki kontrastują nie tylko pod względem kolorystyki, ale również formy kwiatostanów i mogą świetnie prezentować się na rabacie. Dobrym wyborem mogą być też lawenda i irysy – pięknie pachnące, a jednocześnie znacznie różniące się od siebie kwiaty. Warto dobierać poszczególne gatunki pod względem wymagań glebowych i pamiętać o doborze stanowiska. Istotne znaczenie ma choćby odczyn gleby.

Stworzenie ogrodu na bazie kontrastu może dotyczyć także wyboru tradycyjnej architektury ogrodowej, która będzie przeciwwagą dla nasadzeń roślin orientalnych czy egzotycznych. Oczywiście trzeba pamiętać, że ich uprawę prowadzi się głównie w donicach, a na zimę trzeba je przenosić w cieplejsze miejsce, zatem my wolimy kontrast na bazie różnych gatunków kwiatów cebulowych i róż, a także nowoczesnych mebli ogrodowych. Taki ogród wymaga pracy, ale jest bardziej przystosowany do naszych warunków. Wybierz swoją wersję ogrodu łączącego vintage z nowoczesnością i zacznij działać!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij