Poznaj najczęstsze choroby drzew i krzewów owocowych, a także sposoby, jak im zapobiegać

Mimo tego, że wiele gatunków roślin uprawianych w sadach i przydomowych ogrodach, rodzących duże, jadalne owoce jest wysoce odpornych na choroby, to jednak czasami je spotykają. Warto więc poznać zarówno rodzaje chorób, a także sposoby jak im zapobiegać. Odpowiednie działania prewencyjne mogą wzmocnić roślinę do obrony przed szkodnikami. Dzięki nim przynajmniej w danym okresie wegetacyjnym się nie pojawią.

Parch jabłoni i grusz – czym się objawia i jak mu zapobiegać?

Bez wątpienia jedną z częstszych chorób jest parch jabłoni czy też grusz. Objawia się on uszkodzeniami rośliny czy korkowaceniem owoców. Tę chorobę wywołuje grzyb, który poraża zarówno nadziemne, jak i podziemne części roślin. Infekuje ogonki liściowe, szypułki owoców, kwiaty, pędy, pąki. Ciemne okragłe plamy na owocach to jeden z charakterystycznych objawów parcha. Aby zwalczać parcha można stosować chemiczne środki grzybobójcze, czyli fungicydy. Zalecane jest stosowanie dwóch oprysków w ciągu 5-7 dni. Opryski w fazie ukazywania się liści to tzw, opryski zapobiegawcze. Przed dobraniem odpowiedniego środka należy zapoznać się z programem ochrony jabłoni na dany rok. Na pewno wśród metod zapobiegawczych chorobom grzybowym jest usuwanie zwiędniętych i zeschłych liści na jesień, bowiem ich pozostawienie sprzyja rozwojowi grzybów. W uprawach profesjonalnych stosuje się szczepienie grzybami antagonistycznymi opadłych liści, co gwarantuje ograniczenie możliwości wystąpienia parcha w kolejnym roku nawet o 80%. Można stosować także bardzo skuteczne opryski roztworem mocznika o stężeniu 5%. Najbardziej ekologiczną metodą jest stosowanie oprysków na bazie skrzypu polnego. Ta metoda polecana jest w uprawach ekologicznych.

Mączniak – częsta przypadłość wśród drzew i krzewów owocowych

Kolejną chorobą grzybową często występującą wśród drzew i krzewów owocowych jest mączniak. W sposób szczególny atakuje jabłonie, a także krzewy owocowe agrestu. Wśród metod zapobiegawczych jest oczywiście wybieranie odmian, które są wysoce odporne na tę chorobę. Aby zapobiec wszelkim chorobom grzybowym trzeba unikać przenawożenia i dotyczy to drzew owocowych, ale na tego rodzaju błędy pielęgnacyjne i wynikające z nich choroby są podatne także krzewy owocowe w ogródku. Istotne znaczenie ma również dostęp światła i powietrza, zatem należy sadzić rośliny w zalecanych odległościach. Przed wilgocią należy chronić liście i podlewać rośliny tylko z dołu. Usuwanie chwastów także ma olbrzymie znaczenie, bo często są one siedliskiem grzybów, które potem przenoszą się na rośliny. Świetnie sprawdzają się wzmacniające preparaty ze skrzypu, które utrudniają wnikanie zarodników grzyba do struktury liści. Wszelkie liście wykazujące objawy chorobowe należy natychmiast usunąć i spalić. Jednym z domowych sposobów na mączniaka jest preparat z czosnku. Rozgniata się 10 ząbków czosnku i zalewa litrem wrzącej wody. Miksturę pozostawia się na noc, a potem dodaje do niej w łyżki oleju rzepakowego i 4 litry wody. Takim roztworem opryskuje się rośliny co 3-4 dni.

Zaraza ogniowa – co należy wiedzieć?

Zaraza ogniowa atakuje przede wszystkim grusze, jabłonie, a z krzewów owocowych – pigwowiec. Najpierw poraża kwiaty, a potem przenika do pędów. Na owocach pojawiają się ciemne plamy, z których może wyciekać biała substancja zawierająca bakterie. Jeśli chodzi o zapobieganie to jest to przede wszystkim wykonywanie oprysków w okresie kwitnienia i nabrzmiewania pąków. Porażone pędy należy wycinać, a w skrajnych przypadkach usuwać całe rośliny, aby choroba nie przeniosła się na inne. Rany można zabezpieczać w postaci fungicydu miedziowego.

Opryski i tablice lepowe przeciw szkodnikom i chorobom – czy warto po nie sięgać?

Poza chorobami grzybowymi, drzewa i krzewy owocowe mogą oblegać różne szkodniki. One także mogą być zwalczane przez opryski. W przypadku niektórych gatunków stosuje się też tablice lepowe. Takie elementy zabezpieczają przed złożeniem przez dużą liczbę osobników jaj, a zatem intensywnym i szybkim niszczeniem upraw. Przy stosowaniu oprysków należy przestrzegać tego, w jakiej temperaturze powinno się je wykonywać. Tylko wtedy mogą być skuteczne.

W walce z chorobami drzew i krzewów owocowych nie jesteście bezsilni. Macie do wyboru sporo metod zarówno chemicznych, jak i naturalnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij