Właściwości opon przemysłowych – wszystko co musisz wiedzieć ( a nie wiesz) na ten temat?

Prowadząc firmę i mając flotę sprzętów takich jak koparki, wózki widłowe czy nawet walce bądź ładowarki należy pamiętać o właściwym doborze ogumienia przemysłowego, gdyż tylko takie zapewni efektywność pracy i rzecz jasna wpłynie na bezpieczeństwo. Oczywiście wiąże się to z większą inwestycją. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam jego właściwości, również te niestandardowe i wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat.

O czym należy pamiętać wybierając opony przemysłowe?

Na oponach nie można oszczędzać. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku opon przemysłowych. W tym przypadku ogumienie musi spełniać określone kryteria i być odpowiednio dopasowane, gdyż tylko wtedy okres eksploatacji będzie relatywnie długi. Warto wiedzieć, że takie opony mają szczególne zastosowanie i należy dobierać je pod kątem ukształtowania terenu, a także rodzaju prac. Wykorzystywane są na budowach, wysypiskach śmieci czy w kopalniach. Dlatego też ich właściwości są tak ważne, gdyż tylko wtedy można zachować maksymalne standardy bezpieczeństwa. Praca w trudnych warunkach wymaga zastosowania ogumienia, które ma mocny bieżnik i wykonane jest z maksymalnie twardej gumy. Nie można również zapominać o konstrukcji. Te trzy czynniki zapewniają stabilizację, ale i komfort użytkowania.

Dlaczego właściwy dobór opon jest tak ważny?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, w końcu chodzi o bezpieczeństwo. Źle dobrane opony mogą dodatkowo wpłynąć na sposób prowadzenia pojazdu. Nie mamy tutaj na myśli tylko tego, iż przez to dojdzie do wydłużenia czasu pracy, ale mamy na myśli fakt, że może to wpłynąć na bezpieczeństwo i doprowadzić do wypadku. Stąd też opony muszą być dobierane właśnie pod kątem prac, a także nawierzchni, po której będą się poruszać. Należy więc stosować się do wszelkich zaleceń producenta, gdyż tylko wtedy można zyskać pewność, że żywotność opon i efektywność pracy będzie możliwie najlepsza. Dodatkowo należy przestrzegać przepisów, które dotyczą prowadzenia sprzętu przemysłowego. Tylko dostosowanie się do wytycznych pozwala na zachowanie kontroli nad pojazdem. Technika jazdy musi być specjalistyczna. Dodatkowo trzeba także wziąć pod uwagę możliwości techniczne samych opon przemysłowych, gdyż nie każde nadają się do specjalistycznych prac.

Niestandardowe właściwości opon przemysłowych – co warto wiedzieć?

Opony przemysłowe mają niestandardowe właściwości. W tym przypadku należy wybierać możliwie najwyższą jakość, a mianowicie te klasy premium. Dzięki temu opony poradzą sobie w zdecydowanie trudniejszych warunkach. Oczywiście opony należy też dobierać pod kątem przeznaczenia. Zatem nie sama wielkość jest przy tym ważna, lecz zalecenia producenta. Tylko wtedy opony mogą poradzić sobie w trudnych warunkach, a mianowicie w piasku, błocie, czy na nieutwardzonym terenie. Odpowiednio dobrane opony przemysłowe zapewniają bezpieczeństwo kierowcy, gdyż w znaczący sposób wpływają na stabilizację pojazdu i chronią przed potencjalną wywrotką. Odpowiednia mieszanka gumy, a także wzmocniona konstrukcja w dużym stopniu wpływa na efektywność prac. Jednocześnie każdy kierowca musi pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia, które w przypadku pojazdów przemysłowych nie może być zbyt wysokie. I tutaj również należy stosować się do zaleceń producenta, gdyż tylko wtedy można zapewnić oponom optymalną pracę. Jeżeli ciśnienie w oponach będzie zbyt duże, to będzie wiązało się z tym, iż dojdzie także do większego zużycia paliwa, ale i stabilność na podłożu może się obniżyć.

Jak przechowywać opony przemysłowe?

Opony przemysłowe należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Nie powinny być przechowywane na wolnym powietrzu, a pod zadaszeniem. Ważna jest optymalna i stała temperatura, aby mieszanka gumowa nie straciła swoich właściwości. Dzięki temu opony zachowają maksymalną żywotność. Nie można zapominać o tym, że opony nie mogą być narażone na wyładowania atmosferyczne.

Zwróćcie też uwagę czy opony posiadają właściwości czyszczące, bo jeżeli nie, musicie pamiętać, by przed umieszczeniem ich w przechowywalni dokładnie oczyścić bieżnik i ogumienie. Dzięki temu mogą zachować trwałość na dłużej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij