Jak założyć butik oferujący sukienki haute couture?
Kobiety kochają modę i lubią się wyróżniać. Jednak patrząc na asortyment sklepów można odnieść wrażenie, że niemal w każdym można zakupić to samo. Dlatego też warto zastanowić się, czy przypadkiem założenie butiku z odzieżą nie będzie dobrym wyborem. Szczególnie zakupienie oryginalnej sukienki jest trudne. A co sądzicie, by założyć butik oferujący sukienki haute couture?
Haute couture – co to takiego?
To pojęcie jest znane chyba każdej miłośniczce mody, ale warto przybliżyć je pozostałym osobom, które niekoniecznie interesują się modą. Haute couture z języka francuskiego oznacza wysokie krawiectwo. Jak więc możecie się domyślić jest to dział luksusowego krawiectwa. W ten dział wpisują się ubrania wysokiej jakości tworzone na specjalne życzenie klienta. Często są szyte ręcznie. Wiele domów mody organizuje pokazy haute couture, podczas których prezentowane są wyjątkowe suknie, które są unikalne. Można je zakupić i osoba, która to zrobi może zażyczyć sobie przeróbek zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, ale może też pozostawić projekt bez zmian. Czasami sukienki są nader oryginalne, czasem maksymalnie stylowe, ale i mogą być nieco dziwne – jednak jedno jest pewne, a mianowicie to, że trudno przejść obok nich obojętnie. Zatem jeżeli potraficie szyć i macie głowę pełną pomysłów, to tworzenie takich ubrań może być naprawdę udanym biznesem.
Projekty sukienek haute couture – o czym należy pamiętać?
Sukienki haute couture wyróżniają się estetyką i przyciągają uwagę – to fakt niezaprzeczalny. Oczywiście są też wykonane z największą starannością, gdzie nie ilość się liczy, lecz jakość. Każdy projekt jest dopracowany w każdym najmniejszym szczególe, gdzie nie ma żadnych niedoróbek czy nawet wystających nitek. Także szwy są idealnie proste bądź niewidoczne. Duże znaczenie mają materiały i tutaj należy wybierać nie tylko te najwyższej jakości, ale też tkaniny dekoracyjne, bo dzięki nim można uzyskać wyjątkowym efekt. Projekty także powinny być unikalne. Zatem nim przejdziecie do szycia zastanówcie co chcecie osiągnąć i dla kogo taka suknia będzie najlepszym wyborem. Dzięki temu uzyskacie niemal spersonalizowany projekt. Gdy już suknia powstanie, trzeba przygotować odpowiednie zdjęcia i można wystawić ja na swojej stronie internetowej czy fanpage.
Jak założyć biznes?
Nie będziemy Was oszukiwać. Otóż prowadzenie biznesu w Polsce nie jest łatwe, bo podatki do niskich nie należą, a dodatkowo przepisy często się zmieniają. Jednak plusem jest to, że firmę można założyć bez wychodzenia z domu. Wszystkie formalności załatwicie przez Internet. Dodatkowo możecie skorzystać z tzw. ulgi na start. Warto wiedzieć, że: „nowi przedsiębiorcy zwolnieni są z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 pełnych miesięcy kalendarzowych prowadzenia firmy, liczonych od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej”. Ale to nie koniec możliwości, jakie macie, bo możecie się starać o dotację bezzwrotną na założenie firmy. Oczywiście uzyskanie nie jest łatwe, bo trzeba jeszcze spełnić szereg formalności, ale warto spróbować, tym bardziej że pieniądze można wydać na rozwój firmy, w tym choćby na zakup tkaniny dekoracyjnej na różne ubrania.
Reklama, zdjęcia i zaopatrzenie
Reklama dźwignią handlu – to truizm, ale należy go pamiętać i rzeczywiście zainwestować w reklamę. Może być ona internetowa. Prowadzenie takiego butiku oznacza, że szyjecie nie na ilość, lecz jakość i wyjątkowość. Dlatego też musicie trafić do określonej grupy klientek, które chcą się wyróżniać, ale też stać je na poniesienie wyższych kosztów, bo ceny takich sukienek to nie 100 złotych, lecz rozpoczynają się od 1000 zł w górę. Pamiętajcie jeszcze o zaopatrzeniu i najlepiej kupować materiały w hurtowni, gdzie ceny są niskie, a jakość wysoka. Tkaniny dekoracyjne występują w różnych wariantach dlatego bez problemu powinniście coś znaleźć. Na końcu musimy jeszcze wspomnieć, że zdjęcia jakie dodajecie na stronę powinny być profesjonalne i tworzyć oprawę ekskluzywności i wyjątkowości.
Taki biznes może się udać, ale jak wiadomo wymaga pracy i to dużej, chęci oraz talentu. Ale jeżeli rzeczywiście projektujecie sukienki, to czas pomyśleć o prowadzeniu takiego butiku.