Top 5 błędów, które większość osób popełnia przy pielęgnacji ogródka
Jest wiele błędów, które popełnia się już na etapie zakładania ogrodu, które skutkują późniejszymi problemami w pielęgnacji. Są takie, które wynikają z oszczędności, niewiedzy, zbytniej ostrożności lub nadgorliwości. Poznajcie te najpopularniejsze, aby ich nie popełniać.
Niezałożenie siatki na krety pod trawnikiem
Zaczniemy od kwestii, która powinna być załatwiona jeszcze przed posianiem trawy, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zadbać o to wtedy, gdy trawa jest posiana. Chodzi oczywiście o założenie siatki na krety. W drugim przypadku konieczne jest ściągnięcie całej darni i nawiezienie nowej ziemi ogrodowej. Niemniej jednak taki zabieg może się opłacać. Dlaczego? Bo na trawniku nie zobaczymy niechcianych kopców kreta i nie musimy zastanawiać się w jaki sposób wypłoszyć intruza z ogrodu. Trzeba pamiętać, że siatka na krety musi być położona 10-15 cm pod powierzchnią gruntu, na którym siany jest trawnik. Położenie siatki wbijanej pionowo nie jest tak skuteczne, jak stosowanie tej kładzionej równolegle do trawnika i warto o tym pamiętać.
Nawożenie trawnika bez wertykulacji i aeracji
Kolejny problem również dotyczy trawnika bardzo często jest zbyt słabo nawożony lub przenawożony. Przede wszystkim przed sięgnięciem po nawóz trzeba sprawdzić ph gleby może się okazać, że konieczne jest jej zakwaszenie torfem albo użycie wapna, które podwyższy ph. Trawnik należy wapniować czy nawozić po zabiegu wertykulacji i aeracji. Dokonuje się go po zimie usuwając martwą darń i nakłuwając ziemię, aby powietrze mogło dostać się do korzeni, a zbita gleba była bardziej przepuszczalna. Taki zabieg można wykonać przy użyciu ręcznych narzędzi, takich jak grabie, ale przyda się wertykulator z aeratorem, który swoją konstrukcją przypomina kosiarkę do trawników. Wiele osób zapomina o przygotowaniu trawnika przed nawożeniem. Wiele wykonuje je w niewłaściwym czasie albo porach, np. po deszczu, a to prosta droga do porażenia źdźbeł. Trawnik podlewa się po nawożeniu nigdy odwrotnie. Warto stosować nawozy azotowe wiosną, natomiast jesienią należy ich zaprzestać. We wrześniu lub z początkiem października można wykonać ostatnie nawożenie, ale nawozem jesiennym, który w swoim składzie ma głównie potas i fosfor, wzmacniające system korzeniowy, natomiast nie ma azotu. Trzeba bowiem trawę przygotować do spoczynku, a nie pobudzać do wzrostu.
Zbyt obfite lub zbyt skąpe podlewanie roślin
Kolejnym błędem jest niewłaściwe, zbyt skąpe lub zbyt obfite podlewanie. Dotyczy to nie tylko trawnika, ale również innych roślin ogrodowych. Przykładowo rośliny egzotyczne nie znoszą zbyt twardej wody i trzeba to sprawdzać przed podlewaniem. Należy uważać, by w przypadku roślin wrażliwych na gnicie nie podlewać liści, co dotyczy np. sukulentów. Z kolei są takie gatunki, które poza podlewaniem systemu korzeniowego wymagają zamgławiania od czasu do czasu niewielką ilością wody. Trawnik należy podlewać co 3 dni, ale dość obficie. Podlewanie zbyt małą ilością wody, ale częściej nie da takich samych rezultatów, bo korzenie będą przesuszone. Aby dobrze nawodnić trawnik nie trzeba korzystać z automatycznych systemów zraszania. Wystarczy dobrej jakości wąż ogrodowy z wózkiem, który ułatwia jego zwijanie i rozwijanie, a także odpowiednie ciśnienie wody i końcówka zraszająca. Taki sprzęt można znaleźć w sklepie ogrodniczym euroogrod.com.pl.
Stosowanie zbyt silnych środków odchwaszczających do trawnika
Często wiele osób sięga po chemiczne środki do odchwaszczania. Trzeba tu bezwzględnie pamiętać o ich użytkowaniu w dni pochmurne, ale nie deszczowe, a także wtedy gdy nie wieje silny wiatr. Ponadto stosowanie zbyt dużej ilości środka prowadzi do zniszczenia, a nawet wypalenia traw. Czasem lepszym sposobem jest stosowanie ekologicznych środków plus ręczne odchwaszczanie mniejszych terenów. Należy środki ochronne stosować według zaleceń producentów. Skuteczne środki na odchwaszczanie znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Możesz zdecydować się też na te ekologiczne, które polecane są chociażby w przypadku upraw warzyw, czy ziół w ogrodzie.
Zbyt gęste sadzenie i nieodpowiednie stanowisko i warunki glebowe dla roślin
Niewłaściwie dobrane stanowisko czy zbyt gęste sadzenie roślin to kolejny popularny „grzech” niedoświadczonych ogrodników. Trzeba trzymać się zaleceń co do warunków glebowych i wzbogacać ziemię w torf lub wapno wtedy, gdy jest to konieczne. Choinki należy sadzić w pewnej odległości od płotu, biorąc pod uwagę ich rozrastanie się w szerz.
Pamiętaj, że każdy może popełnić błąd. Jednak problemy w ogrodzie możesz zniwelować albo ich uniknąć, jeśli pamiętasz o tych kilku prostych zasadach.