Niby człowiek wiedzioł

Każdy ma jakieś wyobrażenie na temat tego, jak wygląda idealna rzeczywistość. Każdy ma także swoje własne marzenia, w których spełnienie wierzy mniej lub bardziej. Wiele osób żyje w bańce, łudzi się i tworzy własną rzeczywistość. Chociaż nie zawsze jest to szkodliwe i zwrot niby człowiek wiedzioł ale zrobił inaczej, czasami może prowadzić do negatywnych konsekwencji, gdy człowiek w końcu zderza się z tym, co prawdziwe. Dlaczego ludzie żyją marzeniami i iluzją? Jak postępować, aby nie zrobić sobie krzywdy? Odpowiedzi na te i inne istotne pytania znajdziesz w tym artykule.

Brak akceptacji rzeczywistości

Niezależnie od tego, jaką ktoś ma pracę i w jakim otoczeniu żyje, każdy ma jakieś problemy. O ile ludzie potrafią zaakceptować szarą rzeczywistość, niektórzy niestety walczą z nią i odrzucają prawdę. Świat bez problemów i zmartwień jest nierealny. Trudności będą pojawiały się zawsze, a spotykając się z nimi mamy kilka wyjść:

  • Radykalna akceptacja – godzimy się z przykrymi wydarzeniami i trudnościami. Nie ma tutaj miejsca na użalanie się nad sobą, płacz czy marudzenie. Nastał trudny moment w życiu i po prostu trzeba go zaakceptować, nie można nic zrobić. Takie podejście może być w porządku, o ile chodzi o wydarzenia, na które faktycznie nie mamy wpływu. Mowa tutaj na przykład o ciężkiej chorobie. Jeśli natomiast akceptujesz coś, co możesz zmienić, coś jest nie w porządku.
  • Walka z rzeczywistością – czyli brak akceptacji na to, co nas spotyka. Dla wielu osób jest to reakcja odruchowa, która bardzo męczy psychicznie. Wówczas człowiek nie zgadza się na złe wydarzenia, walczy z rzeczywistością, próbuje podejmować działania, które ją zmienią, chociaż często są one po prostu irracjonalne.

Dlaczego tak ciężko zaakceptować nam rzeczywistość? Ponieważ bywa ona naprawdę ciężka. Codziennie spotykają nas przecież sytuacje, które mogą wywołać gniew, smutek i płacz. Brak akceptacji rzeczywistości może prowadzić do negatywnych konsekwencji, takich jak rozdrażnienie, brak zadowolenia z życia. Warto nauczyć się żyć w taki sposób, aby poradzić sobie nawet z największą trudnością. Chociaż wiele osób unika trudnych sytuacji i wyobraża sobie świat w różowych barwach, nie jest to prawidłowa taktyka.

Niby człowiek wiedzioł – przewidywanie i budowanie lęku/stresu

Umiejętność myślenia jest naprawdę fajna i przydatna, czasami jednak może szkodzić. Czasami rozmyślając o życiu i możliwych zagrożeniach, sami budujemy w sobie poczucie lęku, które powoduje duży stres i szkodzi nie tylko samopoczuciu, ale także zdrowiu człowieka. Nakręcamy się sami na coś, co w rzeczywistości nie jest tak straszne, jak w naszych wyobrażeniach. Chociaż niebezpieczeństwo faktycznie może istnieć, jego skala może być dużo mniejsza, niż człowiek to sobie wyobraża. Warto pamiętać o tym, że istnieje teoria samospełniającej się przepowiedni. W wielkim skrócie mówi ona o tym, iż jeśli wyobrażasz sobie, iż stanie się coś złego i strasznego, w rzeczywistości naprawdę Cię to spotka. Warto więc nie popadać w skrajności i przestać przewidywać negatywne wydarzenia, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu.

Dlaczego żyjemy marzeniami i iluzją? Ponieważ tak jest pozornie łatwiej i przyjemniej. Świat bez strachu i niebezpieczeństwa jest piękniejszy, ale nierealny i warto o tym pamiętać. Nie unikaj stresowych sytuacji, naucz się, jak sobie z nimi poradzić.

Jak ruszyć do przodu, aby „człowiek wiedzioł” a podejmował słuszne decyzje

Najlepszym sposobem na życie w prawdziwym świecie, ale również nie popadanie w paranoję jest spokój. Być może to banalne, ale faktycznie pomaga. Człowiek ma dar samonakręcania się, ale ma także możliwość uspokojenia swoich myśli, jeśli się postara. Warto czasami zastanowić się nad tym, czy w danej sytuacji może spotkać nas jakieś niebezpieczeństwo, świadomość tego jest bardzo ważna. Należy przy tym zachować jednak rozsądek, aby móc podejmować słuszne decyzje. Po pierwsze daj sobie chwilę w trudnej sytuacji i zastanów się, co konkretnie powoduje Twój lęk i czy na pewno jest to uzasadnione. Pomyśl, czy dana sytuacja pomimo wad ma także jakieś zalety. Warto także spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, zastanowić się, jaką radę dałoby się znajomemu, gdyby był na naszym miejscu. Staraj się także zmniejszać napięcie w ciele, zrób coś co Cię uspokaja i wpływa kojąco na Twoje myśli.

Warto porzucić świat iluzji i żyć w prawdziwej rzeczywistości. To normalne, że można czuć przed nią strach, ale warto nauczyć się sobie z tym radzić. Dzięki temu będziesz osiągać swoje cele i pragnienia. Jeśli nie potrafisz samodzielnie zapanować nad samonakręcaniem się i lękiem, wybierz się do specjalisty, który pomoże Ci rozwiązać ten problem.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij